Здравословно хранене – здравословен живот
Правилното хранене е неразделна част от красотата и здравето, което ще ви помогне не само да поддържате отлична физическа форма, но и ще ви даде допълнителна лекота и огромен прилив на енергия за целия ден.
Започването на правилното хранене не е толкова трудна стъпка, колкото изглежда на мнозина. При условие, че преминаването към здравословна диета ще се извършва постепенно.
Разбирайки основните правила на здравословното хранене, всеки от нас ще може самостоятелно да разработи балансирана диета за себе си и семейството си, основана на личните вкусови предпочитания и финансови възможности. В същото време изобщо не е необходимо да купувате скъпи продукти, които изглеждат на много хора с по-високо качество и следователно полезни. Много по-важно е как се приготвя храната.
Няколко основни насоки за здравословно хранене
- Яжте разнообразни храни. Ежедневната диета трябва да съдържа обширен списък с храни, състоящи се от зеленчуци, плодове, гъби, зърнени храни и бобови растения. Не забравяйте за месото, рибата, птиците, млечните продукти, маслото, ядките и др.
- Яжте на малки хранения 4-5 пъти на ден. Паузите между храненията трябва да са малки. Ежедневното меню за здравословна храна трябва да изглежда така: закуска (задължително), обяд, следобеден чай и вечеря.
- Спазвайте диетата. Опитайте се да седнете едновременно на масата – това има благоприятен ефект върху функционирането на стомашно-чревния тракт. По-добре е да откажете закуски между основните хранения.
- Минимизирайте приема на сол.Диетолозите и здравните специалисти препоръчват използването на йодирана сол или морска сол вместо обикновена сол, която може да бъде закупена в магазин за здравословни храни. Счита се за порядък по-полезен поради запазването в състава му на редица полезни за организма минерали.
- Също така е най-добре да намалите приема на захар. Алтернативно, захарта може да бъде заменена с мед. Няколко лъжици мед на ден не само ще осигурят на тялото необходимите витамини и минерали, но и ще служат като отлична профилактика на настинки. Не се препоръчва добавянето на мед към горещ чай, тъй като медът губи значителна част от полезните си свойства при високи температури.
- Храненето на здравословна диета означава увеличаване на приема на чиста водадо 2 литра на ден. Водата не само има благоприятен ефект върху кожата, предотвратявайки нейното стареене, но също така помага да се премахнат вредните токсични вещества от тялото и да се нормализира храносмилането.
- Яжте повече пресни зеленчуци и плодове , които са истинско хранилище на витамини, минерали и фибри, което ускорява метаболитните процеси в тялото ни.
Съвети за приготвяне на здравословни
храни 1. Приготвяйте храната на малки порции, така че да няма дълъг срок на годност.
- Дайте предимство на храната, приготвена на пара или печена във фурната. По-добре е да намалите пържените храни, приготвени с много растително масло.
- Вземете двоен котел – той ще се превърне във вашия незаменим помощник в кухнята. Готвенето в него е чисто удоволствие: бързо, просто и изключително удобно. В допълнение, готвенето на пара ви позволява да увеличите максимално запазването на всички хранителни вещества в продуктите. Така храната ще се окаже много сочна и по-малко калорична, без да губи вкуса си. Можете да приготвяте на пара почти всяко ястие – риба, месо, птици и дори десерт!
- Здравословната храна се приготвя лесно със сокоизстисквачка. Прясно изцедените плодови и зеленчукови сокове са изключително полезни за нашето тяло. А чаша прясно изцеден портокалов сок сутрин е източник не само на витамин С, но и на жизнена енергия.
Меню за всеки ден
Закуска.Никога не пренебрегвайте закуската! Тя трябва да е удовлетворяваща и питателна, за да може значително да подобрите ефективността си. Всякакъв вид каша е идеална – например овесена каша. Към него добавете лъжица мед, ядки или нарязани плодове – вкусна и здравословна закуска е готова. Друга възможност е да приготвите извара или омлет за закуска с прясно изцеден сок.
Вечеря. Обядът също трябва да бъде балансиран и пълноценен. Ако работите, по-добре е да вземете със себе си контейнер с домашна храна, вместо да хапвате всякакви кифлички и пайове. Препоръчително е в обедната диета да се включи някакъв вид супа – течната храна подобрява метаболизма. За второто можете да готвите месо, а за гарнитура – зеленчуци или ориз.
Следобедна закуска.За следобедна закуска вземете пресни плодове или овесени ядки.
Вечеря. Вечерята трябва да е лека, но едновременно задоволителна. Зеленчукови ястия, салати и зърнени храни са перфектни. Преди лягане е полезно да изпиете чаша кисело мляко с ниско съдържание на мазнини, кефир, ферментирало печено мляко или мляко – те са много полезни за нормалната функция на червата и спомагат за задоволяване на коварното чувство на глад, което често ни чака вечер.
Източник: lesnirecepti.bg