Любопитни факти за Пирин
Макар и втора по-височина, за Пирин планина има много любопитни факти, които не са популярни. Ако например, кажем Орбелус, а не Пирин, много малко хора ще знаят, че това е тракийското й име. Освен с прекрасните си курорти, като Банско, Разлог и Добринище, Пирин има още с какво да се похвали. Можете да изкарате прекрасна зимна почивка в Банско в някой от уютните хотели, като TerraComplex и да се насладите на Пирин планина надвесена над китния град. Планината е дълга 66 км. и се отличава с алпийския си релеф – насечен, с резки падове и склонове, на места са се образували даже планински езера. Името Орбелус означава „белоснежна планина“ и носи символиката, точно на суровата природа.
Връх Вихрен може да се изкачи от Банско, като с неговите 2914 метра никак не е лесен връх за покоряване. Старото му име е Елтепе, което означава „връх на бурите“. Бурите със сигурност не са се променили, но след 1942 г. се променя името му. Ако сте отседнали в някой от хотелите в Банско можете да видите върха, като пресечена пирамида – гледката не е за изпускане. Ако пък искате не само да го видите, но и да го изкачите, хубаво е да сте добре подготвени. Освен това вторият по височина след него в Пирин е връх Кутело и е само 6 метра по-нисък.
Планинарите знаят за седловината Кончето, която макар и със сложен въжен парапет пак е предизвикателство за изкачване. За това пък ръбът е толкова красив и примамлив, че всички, които не ги е страх от високо, могат да пробват. Преди години, когато не е било сложен въженият парапет, преминаването през него е ставало все едно се язди кон, защото пропастите от двете страни са огромни.
Над хижа Бъндерица можете да видите малката пещера „Хана“. Ако тръгнете към нея, ще минете и покрай три вековни мури, които са на над 300 години, така че разходката в тази посока е оправдана. Не са много местата, където подобна растителност се е запазила с годините. Естествено, всякакви дейности, които могат да навредят на природата, като палене на огън и писане на имена по кората на дърветата, са забранени.
В Пирин се намира и най-старото дърво в България – Байкушевата мура. Тя е на 1300 години, което я прави едно от най-старите дървета в света. Диаметърът на дървото е над 2 метра, така че и да искате не можете да го обгърнете с ръце.
Безспорно, Пирин може да изненада с много причудливи форми – едни от тях са Мелнишките пирамиди, които се състоят от неогенски и кватернерни скали. Впечатляват с височината си и с отвесните си пясъчни склонове. Те са обявени за национална забележителност малко по-късно – през 1960 г.
Както сами забелязвате Пирин е уникална планина. Малко хора знаят, но тя всъщност в сърцето си е направена от гранит – има 62% гранитно ядро. Благодарение на заледяването ѝ, са се образували многобройни циркуси, които сега са малки езера с кристална вода. Ако още не сме ви изненадали, то е време да споменем и че Пирин е мястото, където отивате, ако ви трябва качествен мрамор.
Легендата за Пирин планина
Според поверията, бог Перун се е заселил да живее в планината. Компания му правела красивата и работлива Перуника, която му била сестра. За нея се знаело, че тъчала бели платна цяла зима и заради това върховете са бели. На пролет пък слизала покрай езерата да ги бели. В едно от тези езера се счита, че живее воден овен. Той не допуска други животни да се завъдят в езерото и заради това, в него колкото и пъти да са се опитвали да го зарибят с риба никога не се е получавало. Съвсем скоро след зарибяването на езерото, животните са изхвърлени на брега.
Кога да посетим Пирин?
През цялата година има какво да се види в Пирин. Ако обичате да карате ски или сноуборд, то зимата е вашият сезон за посещение на Пирин и Банско. Ако пък искате да изкачите някой от красивите върхове на величествената планина, то лятото е най-подходящо. От Банско тръгват 3 маршрута – един към Кресна и два към х. Яне Сандански. Този до Кресна и единият до х. Яне Сандански, който минава през х. Бъндерица и х. Вихрен са маркирани с жълто, а вторият до х. Яне Сандански, който минава през х. Демяница и х. Беговица е маркиран със синя линия по дърветата.