С най-модерните инвитро процедури ще постигнете мечтите си
Инфертилитета е сериозен проблем, както при мъжа, така и при жената. Той води след себе си редица психологични и емоционални проблеми при засегнатите двойки. Причините могат да бъдат разнообразни и при двата пола.
При мъжете, много често инфертилитета е резултат от понижен брой, качество или липса на сперматозоиди в семенната течност.
При жените са далеч по-разнообразни проблемите – възпалителни, хормонални, полово-предавани заболявания, сраствания в маточните тръби, ендометриоза, структурни нарушения в матката и други.
Поради голямо разнообразие от причини на безплодието при женския пол и огромния брой сложни иследвания, е по-добре да се направи първо спермограма на мъжа. В около половината от случаите на инфертилитет, медикаментозното лечение дава достатъчно добър резултат. В останалите от тях с голям успех се използват методите на асистирана репродукция.
Тук ще поговорим за един определен метод, които доказано с модерните си процедури, помага на много двойки да осъществят най-ценната си мечта – да имат бебе.
Инвитро оплождане
Терминът „инвитро“ в превод означава в стъкло. инвитро е асистирана репродуктивна технология за извънтелесно оплождане. Началото на метода датира от 30-40-те години на миналия век, когато е бил използван в животновъдството. Първото бебе вследствие на инвитро оплождане е родено през 1978 година в Англия – Луиза Браун.
Това е един от най-често прилаганите методи за асистирана репродукция. Този метод е идеален избор при жени със запушени или премахнати маточни тръби, проблеми с овулацията и други. Тази техника протича в няколко етапа и може да се осъществи чрез различни методи.
- Хормонална стимулация – в този пъви и наи-важен етап се използват подкожни инджекции, чиято доза е строго индивидуална и зависи от яйчниковия отговор. Тази стимулация трае около 10-12 дни и се извършва под стог лекарски контрол. Когато яйцеклетките са готови, е необходима една финална инжекция, която се поставя в точен час и спомага узряването им.
- Оплождане при спонтанен цикъл – тук липсва стимулация. Проследява се нормания цикъл на жената. Целта е да се аспирира яйцеклетката преди спонтанната овулация.
- Пункция на фоликули и обработка на яйцеклетките – при този етап, яйцеклетките се изваждат от яйчниците от пацнтката, докато тя е под кратка венозна упойка. Процедурата се осъществява посредством аспирация на фоликулите под ултразвуков контрол. Аспиратите се предават в ембриологичната лаборатория, където яйцеклетките се изолират и подготвят за оплождане. При този метод След пункцията може да има слабо генитално кървене, което да е придружено с болки ниско в корема.
- Класическо инвитро оплождане – това е метод свързан с процеса на предварително селектирани подвижни сперматозоиди и съвместното им инкубиране в културална среда с яйцеклетка при лабораторни условия, най-близки до естествените, с цел да се увеличи шансът за осъществяване на оплождане. Сперматозоидите сами преодоляват слоя от кумулусни клетки около яйцеклетката и достигат до обвивката й, като целта е оплождането да се осъществи спонтанно (максимално близо до естественото). На 18-я час от процеса яйцеклетката се проверява за характерните признаци за настъпило оплождане. Методът се използва при добри спермални показатели на партньора и не се препоръчва в случаи на тежък мъжки фактор (намалена концентрация и/или подвижност на сперматозоидите) или неуспехи при предишни инвитро процедури .
- Инжектиране на сперматозоид в зряла яйцеклетката (Intracytoplasmic Sperm Injection, ICSI): методът представлява директно инжектиране на един сперматозоид във вътрешната среда (цитоплазмата) на яйцеклетката, преодолявайки всичките й обвивки, с помощта на специализирана техника и под микроскопски контрол. Важен показател за осъществяването на ICSI процедура е степента на зрялост на яйцеклетките. Получените яйцеклетките след яйчникова фоликулна пункция се обработват и подготвят за процедурата, като единствено зрелите яйцеклетки се оплождат със сперматозоиди чрез съответната техника на инжектирането им. На следващия ден се отчита дали е настъпило оплождане. ICSI техниката се прилага, когато причината за безплодието е свързана със силно изразен мъжки фактор – намален брой на сперматозоидите в еякулата (олигозооспермия); наличие на сперматозоиди с намалена подвижност (астенозооспермия) и/или лоша морфологична оценка (тератозооспермия); вазектомия; наличие на антиспермални антитела; пълна липса на сперматозоиди (азооспермия), при което се извършва пункция или биопсия на надсеменника или тестиса; в случаи на ретроградна еякулация или частичо запушване на семепроводите; или ако оплождането по класическия метод не дава резултат.
- Култивиране на ембриони – този етап протича, след като се установи оплождане. При сливането на яйцеклетката и сперматозоида се получава предимплантационен ембрион, който се отглежда в специална хранителна среда в продължение на 3 до 6 дни. Ежедневно се следят условията, в които ембрионът се развива и се определя неговото качество.
- Ембриотрансфер – това е последният и най-приятен етап от процедурата. Най-подходящо е да се осъществи на 3-я или 5-я ден от култивирането на ембрионите. Избират се ембриони (един или два) с най-добра морфологична характеристика, очаквайки да са с най-висок имплантационен потенциал. Взимат се със специален катетър и под ултразвуков контрол се поставят в матката на жената. Процедурата е безболезнена и напомня усещането при вземане на цитонамазка. Когато има повече ембриони с добро качество, те могат да бъдат замразени и съхранени за последващ ембриотрансфер при неуспех или да се използват за постигане на следваща бременност.
Инвитро процедурите не са модерен каприз, а последна възможност за жени да имат собствена рожба.